Peşmerge’den IŞİD’e Yönelik Operasyon

Peşmerge Güçleri ve Asayiş güçleri Uluslararası Koalisyon güçlerinin gözetiminde, Kıfri ve Tuzhurmatu bölgesinde IŞİD’e operasyon başlattı.

K24’ün haberine göre, Peşmerge ve Asayiş güçlerinin, Selahaddin eyaletinin Kıfri ve Tuzhurmatu ilçeleri arasında operasyon başlattığı ve IŞİD mensuplarıyla çatışma yaşandığı belirtildi.

Haberde, Peşmerge Güçleri’nin bölgede ilerlemeye devam ettiği ve birçok IŞİD mensubunun öldürüldüğü aktarıldı.

Peşmerge yetkilileri, Kürt ve Irak kuvvetleri arasında etkili bir ortak güvenlik koordinasyonunun bulunmamasının, IŞİD’in bölgede yeniden örgütlenmesine ortam hazırladığını belirtiyor.

Salahaddin İl Meclisi Güvenlik Komisyonu Üyesi Mehdi Taki yaptığı açıklamada, kentin doğusunda IŞİD’e yönelik operasyon başlatıldığını söyledi.

Taki, IŞİD’in özellikle son günlerde Salahaddin, Kerkük ve Diyala kentleri arasındaki kırsal kesimlerde aktif olmaya başladığını, bu yüzden de operasyonların birkaç gün daha devam edeceğini belirtti.

K24’e konuşan Peşmerge Güçleri Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Kahraman Kemal ise, IŞİD’in Kerkük ve Xanekin’de hareketliliğini arttırdığını söyledi.

Kahraman Kemal, Pemerge Bakanlığı ile Irak Savunma Bakanlığı arasındaki görüşmelerin istenilen düzeyde ilerlemediğini bunun da bölgedeki güvenlik boşluğunun devam etmesine sebep olduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde Peşmerge Bakanlığı ile Irak Savunma Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde durumun normalleştirilmesi ve ortak güvenlik adımları konusunda görüşmeler yapmış, taraflar bu bölgelerde inceleme yapmak amacıyla 5 ayrı komisyonun kurulmasını kararlaştırmıştı.

10 Şubat 2020 Van/ Çaldiran- Spor --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.