Sancar: Nefret Hali İktidar Zihniyetinin Sonucu

Nusaybin'de bir polisin, site içerisinde oynayan çocukları havaya ateş açarak kovalamasına tepkiler sürerken, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, vali ve emniyetin olayı örtbas etmeye çalıştığını söyledi. Sancar Bu nefreti sona erdirme mücadelesi HDP’nin varlık gerekçesidir" dedi.

 Nusayin Toplu Konut’ta site içerisinde oynayan çocukları, korona yasağı gerekçesiyle kovalayan ve bu sırada havaya ateş açan polis, görüntülerin medyada yayınlanması üzerine açığa alındı. Polisin, 8 yaşındaki zihinsel engelli bir çocuğu zırhlı araca götürerek tokatladığı da görülürken, Emniyet’ten yapılan açıklamada, polis aracına taş atıldığı öne sürülerek, açığa alma gerekçesi olarak, ‘olayı sıralı amirlerine bildirmeme’ gösterildi.

HDPGenel Başkanı Mithat Sancar, çocuğun ailesini arayarak bilgi aldı ve dayanışma mesajını paylaştı. Baba Mehmet Erdal ile Kürtçe konuşan Sancar, özellikle Nusaybin’i çok iyi bildiğini, çocukluğunun Nusaybin sokaklarında geçtiğini ve orada çocuk olmanın ne demek olduğunu ve kadar zor olduğunu bildiğini ifade etti.

SANCAR: KONUYU TAKİP EDİYORUZ

Sancar her zaman ailenin yanında olduklarını, parti olarak konuyu yakından takip ettiklerini ve olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi. Özellikle Mardin milletvekillerinin görevlendirildiğini hatırlatan Sancar, konuya ilişkin Valiliğin yaptığı açıklamanın da ‘gayri ciddi ve olayı örtbas etmeye yönelik’ olduğunu söyledi.

’20 GÜNDÜR OLAYIN ÜZERİ ÖRTÜLMÜŞ’

Olayın 20 gündür üzerinin örtüldüğünü ve görüntüler ortaya çıktıktan sonra Valilik ve Emniyetin apar topar açıklama yaptığını belirten Sancar, şu açıklamayı yaptı: “Ancak açıklamalarda çocuklar için ‘taş attılar’ denilerek bu nefret ve saldırı gerekçelendirilmeye çalışılıyor. Açıklamayı yapanlar saldırıya ortak olduklarını ortaya koyuyorlar. Bu yaşta bir çocuğun taş atmış olması böyle bir nefrete ve saldırıya gerekçe yapılamaz, bu yaşta bir çocuğun taş atması bir serçenin kanadını bile incitemez.

SALDIRI, KÜRT KİMLİĞİNE DE YÖNELİK

Saldırı çocuklara yönelik olduğu kadar Kürt kimliğine de yönelik. Kürt coğrafyasında kolluk güçlerindeki nefretin bu kadar körüklenmesine ve yayılmasına neden olan zihniyet bu iktidarın zihniyetidir. Bu nefret, gücünü bu iktidarın zihniyetinden alıyor. Bu nefret hali özellikle Kürt coğrafyasına ve çocuklarına yöneliyor. Bütün çocuklara ama özellikle Kürt çocuklarına yönelik bu nefretin ortadan kaldırılması için HDP bütün gücüyle mücadeleyi yükseltmeye kararlıdır ve bu HDP’nin varlık gerekçesidir.”

BABA: SIRADANLAŞAN BU NEFRET SON BULSUN

Baba Erdal ise olay hakkında Sancar’a bilgi vererek, çocuğun saldırıdan sonra çok korktuğunu ve günlerce titrediğini anlatarak, duyarlılık gösteren herkese ve kamuoyuna teşekkür etti. Baba Erdal, bölgede sıradanlaşan bu nefretin ve saldırıların son bulmasını istedi.

10 Mayıs 2020 Mardin/ Nusaybin- Siyaset --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.